Úvodní slovo

Karel Holomáč

Možná bude někomu divné, proč vznikla skupina Ex ARGEMA, když samotná Argema stále funguje. U zrodu staronového seskupení byl podnět od manželky kytaristy Slávka Borovičky, jestli nemá chuť znovu vzít do rukou kytaru a hrát. Domluvil se s Pavlem Hulatou, Pepou Holomáčem a Bobrem, s cílem nacvičit doposud nevydaný pořad Velká Morava, natočit desku a udělat několik koncertů. To se psal rok 2007. Hned od začátku bylo jasné, že v sestavě bude chybět Josef Pavka, který stále s Argemou vystupuje, ale stejně by mu to nikdo (z jistých důvodů) ani nenabízel, i kdyby byl volný. Všechno se mělo dohodnout na setkání bývalých argemáků, které jsem uspořádal v březnu 2008, jako jeden ze zakládajících členů a první šéf Argemy, u příležitosti 25. výročí prvního koncertu v Čejkovicích. Na ,,tajné" setkání do vinárny U Templářů přijel basák Pepa Holomáč, kytaristé Slávek Borovička, Pavel Hulata a Eda Shirey (Sallas), zpěváci Rosťa Fojtík a Jirka Filip, zvukař Mirek Křemeček, manažer a sponzor Josef Kouřil, řidič a hlavní mistr přes plakáty Franta Soldán. Až na výjimky všichni s manželkami. Omluvil se Pepa Pavka (koncert), Bobr, Jara Pavelka a Olda Gistr Na setkání padlo rozhodnutí, kterým jsem byl pověřený jako hlavní producent a manažer projektu Velká Morava. Ještě se nabízí otázka, proč projekt nevydala Argema, nebo proč deska nemohla vyjít pod její záštitou. Důvod byl prostý. Argema nevlastnila autorská práva k projektu, proto VM nemohla oficiálně vydat bez svolení autorů. Přesto je pravděpodobné, že před lety pustila do oběhu živý koncert projektu Velká Morava, aniž by někdo respektoval autorská práva. Také z těchto důvodů neměli autoři zájem s nynější Argemou spolupracovat. Projektu VM se nakonec nezúčastnil ani samotný Bobr, který nevěřil tomu, že se "starým dědkům" podaří projekt dotáhnout do zdárného konce! Postu zpěváka se ujal Rosťa Fojtík a jako host Lenka Kůřilová. Na volný post bubeníka byl přizvaný Miroslav Balamuta.Zkoušky probíhaly 1 - 2x týdně, ale postupem času se ukázalo, že obsazení bicích bude vyžadovat změnu, protože Mirek projektu nemohl věnovat tolik času, kolik by bylo zapotřebí. Za bicí se tedy posadil mladý, talentovaný Igor Mokroš, který měl Velkou Moravu "v malíčku," když jako mladý fanda navštěvoval koncerty Argemy.

Návrat kapely na koncertní pódia se uskutečnil (po 20 letech) v sobotu 13.6.2009 v zámeckém parku ve Bzenci. Přišlo se podívat a poslechnout si staré pecky 2,5 tisíce fanoušků. Následovaly další koncerty se známými skupinami a umělci – Aleš Brichta, Tublatanka, Titanic, Kabát a další. Podařilo se také domluvit společné vystoupení se skupinou Argema, a tak učinit definitivní tečku za malicherným sporem ohledně používání názvu Ex ARGEMA.

Těsně před dokončením a vydáním desky v roce 2011 odešel ze skupiny zpěvák Rosťa Fojtík (společně s Lenkou) a na jeho post nastoupil bývalý zpěvák kapely Titanic Broněk Mikulinec, který všechny pěvecké sólové party nazpíval znovu, proto se vydání CD Velká Morava zpozdilo, ale projekt byl dotažený a zrealizovaný v dubnu 2012, protože bylo škoda nechat takový "nářez" někde v šuplíku, když se stále našlo dost fandů ,,staré" Argemy, kteří ještě pamatují metalové období skupiny. CD Velká Morava je možné zakoupit na koncertech skupiny, nebo na e-shopu, který je na stránkách kapely www.exargema.cz. V současné době skupina nadále vystupuje, mimo to připravuje nový, ucelený, tematický program, již ale s novým basákem Radkem Miklicou, který v dubnu 2013 vystřídal Pepu Holomáče.

Doufám, že veškeré změny budou krokem vpřed a fanoušci se brzy dočkají nového CD.


Karel Holomáč


Zpět do sekce "O nás"